#9 Avtor Gorka 3 Khaki

Gorka je dnes už legendárnym ruským odevom, ktorého história siaha až do konca 70-tych rokov minulého storočia, kedy bola vyrobená ako bojový odev pre horské jednotky v Afgane, ktoré potrebovali niečo vetruvzdorné, tak vymysleli celtovinu, z ktorej je gorka tvorená.

Typ Gorka-3 od firmy AVTOR som obstaral pred pár rokmi vo farbe khaki (sú aj verzie EMR alebo čierna). Sú rôzny výrobcovia, napr BARS, SPLAV, atď.

Súčasťou odevu od tohto výrobcu je bunda, fleecová vložka do bundy, nohavice a traky. Pri kúpe je farba tmavšia, ale po vypratí a zmoknutí vybledne o niekoľko odtieňov a látka sa stáva popraskanejšou (viď fotky), čo ale nijako neuberá na jej funkčnosti.

Čislovanie je dvojité, obvykle dosť široké ak sa človek netrafí dobre. Na moju výšku a váhu (186cm, váha 85kg) je veľkosť 48-50/182-188 adekvátna okrem trakov, ktoré sú príliš krátke, preto bolo potrebné dorobiť očká z parakordu alebo šnúrok, ktoré sa zapínajú o nohavice.

Cena sa dnes pohybuje okolo 70€ za komplet, čo je dosť priaznivé, vzhľadom na to, že rôzne kópie combat odevov idú za 50,-€ plus mínus.

Bunda

Odev je tvorený z canvas materiálu nazývaného aj palatka alebo celtovina spolu s pogumovanými časťami. Keď je mokrý, palatka stvrdne, neprepúšťa toľko vody, ale rýchlosť schnutia nie je ani zďaleka taká ako pri funkčných materiáloch z nylonu, samozrejme schne poznateľne rýchlejšie ako bavlnený materiál.

Pogumované časti sú samostatné vrstvy látky, ktoré slúžia ako vodeodolná a vetruvzdorná bariéra (niečo ako membrána), takisto ako dodatočná vrstva na miestach náchylných na opotrebenie a premoknutie. Samotný strih gorky má veľkú výhodu oproti iným odevom v tom, že vytvára tzv. tunel medzi telom a látkou (nedotýka sa tela), čo zabezpečuje väčší tepelný komfort.

Textilne gumičky nachádzajúce sa na kolenách, členkoch, na hornej časti na predlaktí a zápästí odevu slúžia na zabránenie vyhŕňaniu sa odevu a izoloujú pred prienikom vetra a vody pod odev.

Odev obsahuje viacero vreciek (väčšina na gombík, na ramenných vreckách sú na velcro). Čo sa týka nohavicových horných vreciek, látka je tam tenká a neodolná (musel som zašiť lebo sa mi spravila diera niekoľko cm). Ostatné vrecká sú v poriadku.

Čo sa týka bundy, nevýhodou napríklad oproti gorke od výrobcu BARS je, že nemá striešku na kapuci, takže pri daždi môžete čakať mokrú tvár ak to nevyriešite inou pokrývkou hlavy so šiltom. Kapuca sa dá skrátiť velcrom
(na BARS gorke sa sťahuje gumičkou čo je vhodnejšie) a zúžiť šnúrkami (šnúrky nie sú príliš odolné, strapkajú sa). Prednosť gorky je v tom, že si ju človiek vie zapnúť až po bradu. Na hrudi sa oproti BARS verzii nenachádzajú šnúrky na utiahnutie.

Ako som spomínal, bunda je dodávaná s fleece vložkou v tvare vesty, ktorá sa zapína zipsom po obvode, aj keď veľmi som ju nevyužíval, pretože pri aktívnej činnosti sa človek rýchlo zahreje a spotí, lepšia je kombinácia funkčných levelov, no to je na inú debatu).

Nohavice

Na nohaviciach na členkoch sa nachádzajú šnúrky na utiahnutie, viac by sa však hodila gumička. Šnúrky sú takisto aj na páse, okolo ktorého je hrubá guma, aby lepšie nohavice pracovali spolu s trakmi a netlačili na telo (je tam vôla, človeka nič nereže do špeku keď si napr čupne). Zapínanie je na tri gombíky.

Veľmi dobre splýva s jesenným a zimným počasím, pričom pripomína kôru stromov v pozadí pri určitej vzdialenosti v stoji, pri kľaku a ľahu maskuje so zemou (viď foto v teréne).

Neskôr sme presedlali na prevlečníky typu ratnik, ktorých kompaktnosť, maskovací vzor a všestrannosť gorku v mnohom prekonali, avšak tento odev má stále dostatok výhod na to, aby som ho nepredal a nechal si ho ako zálohu.

V teréne

Šakal volací znak ONE NINE.

Semper sapienti!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.